מה ההבדל בין סבון טבעי לסבון תעשייתי?

סבון טבעי (פורסם ב"עלון שומרון" – אוקטובר 2013)

רבים מאיתנו אינם מודעים לעובדה שמוצרי הקוסמטיקה (קרמים, סבונים, שמפו וכו׳) מכילים חומרים כימיים מורכבים מאוד, חלקם הגדול הוא כימיקלים רעילים.

נסו לקחת את רשימת המרכיבים הממוצעת של סבון מייצור תעשייתי, וגשו לאדם כלשהוא ברחוב. תשאלו אותו אם נראה לו סביר לאכול את החומרים האלה או להכניס אותם לגוף.
התשובה תהיה ברורה מאוד: "השתגעת? בשום אופן לא!" ברור מאליו שכל אדם סביר לא היה סופג כאלה רעלים למחזור הדם מבחירה חופשית.

לכן, כשחושבים על זה, זה פלא גדול מאוד, (או אולי תוצאה של עודף חשיפה לפרסומות) שכל כך הרבה אנשים מוכנים לחשוף את עצמם כל יום לרעלים כאלה.

ההנחה הבסיסית המוטעית היא ש״זה לא נספג בעור אז מה זה חשוב ממה זה עשוי?״ אך למעשה כשמשתמשים בסבון (או כל תכשיר אחר) נוצרת אינטראקציה בין הסבון לעור. העור חי, נושם, קולט ופולט. מתוך כך, באופן טבעי נקלטים חומרים לתוך התאים ומחזור הדם. 

מחקרים רבים מעידים על הצטברות של רעלנים רבים בתוך הגוף, עקב חשיפה לחומרים קוסמטיים מזיקים. 

 באופן כללי, החומרים הכימיים שמהווים את הבסיס לסבון התעשייתי מורכבים מאוד, ויש צורך בידע כימי מאוד נרחב כדי להבין מה בדיוק מתרחש בתוך מוצרי הקוסמטיקה של ימינו. ניתן לומר שלרוב מדובר במוצרים שיתרונותיהם ליצרן הם מחיר נמוך (לרוב תוצרי לוואי של תעשיות הנפט והמזון) ו"אפקטיביות" גבוהה.

מרכיב אחד שתמצאו כמעט בכל תכשיר קוסמטי (כולל סבון, שמפו ואפילו משחת שיניים) הוא SLS. ה-SLS הוא חומר זול בעל תכונה מאוד מבוקשת בתעשייה –  יצירת קצף גבוה ויציב. הבעיה היא שזהו למעשה מסיר שומנים חזק מאוד. הוא גם חומר שעלול לגרום בעיות רבות ולא פשוטות לנחשפים אליו, בנוסף ליובש בעור שנגרם כתוצאה מפירוק המולקולות השומניות הטבעיות בעור.

לעומת זאת, בסבון הטבעי ובמוצרי הקוסמטיקה הטבעיים יש רק שמנים וחמאות צמחיים, שמנים אתריים (מכילים את תכונות הריפוי של הצמחים) ומים מזוקקים. ישירות מהטבע – בדיוק כמו שהקב״ה ברא. הכי פשוט הכי בריא והכי טוב לעור. תוך זמן שימוש קצר מאוד מרגישים את ההבדל בין מוצרי הקוסמטיקה התעשייתיים לבין מוצרי הטיפוח הטבעיים הנעשים בכמויות קטנות ובעבודת יד.

 

בגליונות הבאים, בעז"ה, נלמד איך מכינים בבית מוצרי טיפוח טבעיים כמו סבון נוזלי, קרם גוף, מי פה, מסכת פנים ואפילו איך נפטרים מכינים בצורה טבעית בריאה  ונעימה לקרקפת…

להתראות!