שפתיים

על שפתיים, שפתונים ומה שביניהם

(מתוך גיליון ספטמבר של 'ניצת הדובדבן')
השפתיים הן החלק הכי שימושי בפנים, משמשות אותנו לאכילה, דיבור, חיוך וכו', אבל גם הכי רגיש וחשוף לנזקים, במיוחד בעונות מעבר. עם בוא הסתיו אנו מתחילים לסבול מיובש בעור הפנים והגוף. השילוב של קרני שמש ורוח מייבש את השפתיים, ומופיעים סדקים וקילופים הפוגעים במרקם, בצבע ובחיות שלהן וגם נותנים הרגשה לא נעימה.

שפתיים

עור השפתיים רק ורגיש יותר מכל עור אחר, וצבעו מגיע מכלי הדם תחתיו. 
לשפתיים שלנו שכבת הגנה דקה והן אינן מכילות בלוטות חלב, בלוטות זיעה וזקיקי שיער, לכן יש בהן פחות שכבות והן חדירות ופגיעות יותר. כל אלו גורמים לאזור לאבד מגמישותו לפני איזורים אחרים.
כאשר השפתיים לא מטופלות הן עלולות להתייבש, להיסדק או לפתח רגישות וכאב. שפתיים יבשות זקוקות להזנה של שמנים, שאותם הן יכולות לקבל משפתונים המכילים רמת לחות גבוהה וחומרים טבעיים המזינים אותן.
ממה כדאי להיזהר בבחירת שפתון?
חומרי בישום: מופקים מעשרות כימיקלים שעלולים לחדור לעור ולמערכת הנשימה, וחלקם חשודים כמחוללי אלרגיות ומחלות כמו אלצהיימר וסרטן. העדיפו שפתונים ללא בישום או עם תמציות ריח טבעיות בלבד, המכילים שמנים אתריים טבעיים. חפשו שפתונים המבוססים על שעוות טבעיות כדוגמת חמאת שיאה או שמנים צמחיים.
ווזלין: חומר שומני מאוד המופק מנפט. הוא אינו מתאים לפנים בגלל המראה השומני שרק יוצר מראית עין של לחות, מבלי להזין את השפתיים. בטווח הרחוק, ווזלין אף מייבש את השפתיים. ווזלין, בניגוד לשמנים צמחיים, יוצר שכבת פילם מלאכותית על פני העור, אינו מאפשר לעור לנשום ופוגע בתפקודו הטבעי. גם לידיים אינו מומלץ. בשימוש קבוע הווזלין גורם ליובש בשפתיים.
עופרת: נמצא לרוב בליפסטיקים. זוהי מתכת רעילה העלולה לגרום לכאבי ראש, חולשה, אלצהיימר וסרטן. ישנה אזהרה מפורשת מטעם הFDA. 
במהלך חייה הממוצע אישה תבלע כ-3 ק"ג ליפסטיק, על כן חשוב מאוד לשים לב למרכיבי השפתון מאחר ואלה נכנסים לגופנו ולא רק נשארים על השפתיים.
בהצלחה ולבריאות!