כיצד פועל הסבון?

(פורסם ב"עלון שומרון" – נובמבר 2013)

אחרי שהבנו שקיים הבדל משמעותי בין סבון תעשייתי וסבון טבעי, ננסה להבין מה ההשפעות הישירות והעקיפות של פעולת הסבון על העור..וגם- נלמד להכין סבון לבד בבית!

הסבון הוא חומר ניקוי יעיל בגלל שיש לו מחליב. למחליב יש את היכולת לקשור 2 סוגי נוזלים שאינם נקשרים בדרך כלל, כמו למשל: מים ושמן. כולנו עשינו את הניסוי הזה בבית הספר מתישהו – ממלאים כוס עם מים, מוסיפים שמן ורואים כיצד הוא צף. סבון טבעי קלאסי מורכב משמנים צמחיים (כמו שמן זית, שמן קוקוס, שמן דקל וכו'), מים מזוקקים וחומר שמתחלב (ממזג) ביניהם.

 hands washing3

הלכלוך שעל גבי העור שלנו מתחלק לשניים: לכלוך מסיס מים הנוצר משאריות של זיעה, אבק, פיח וכו', ולכלוך מסיס שומן הנוצר משאריות של איפור, קרמים וכו'. בתהליך ההקצפה של הסבון – השמנים הטבעיים מנקים את הלכלוך מסיס השומן והמים מנקים את הלכלוך מסיס המים.

כאשר הסבון הטבעי בא במגע עם מים וחיכוך העור – הוא עובר הליך היפרדות המים מהשמן. כך נוצר קצף סמיך ועשיר, המזין את העור בשפע המינרלים והויטמינים המצויים בשמנים הטבעיים, ומשאיר אותנו נקיים, רעננים ועם עור בריא ונעים.

מנגד- הבעיה העיקרית בסבונים התעשייתים היא שתהליך הנקיון הפשוט הפך לאגרסיבי עקב השימוש בחומרים פעילי שטח וחומרים דמויי סבון המיוצרים ייצור סינתטי מתוצרי נפט, או משומנים שפרקו אותם פירוק כימי. חומצות השומן הטבעיות שעל פני העור גם הן נצמדות לסבון ומומסות. זו למעשה הסיבה לתחושת היובש בעור שרובנו מרגישים (בעיקר בתקופה זו…).

עשה זאת בעצמך! סבון תוצרת בית                    kid washing hands

החומרים –

1)         שאריות של סבון מוצק או סבון מוצק שאין לנו צורך בו (טבעי כמובן) מגורד במגרדת לפירורים

2)         3 כפות גליצרין צמחי (ניתן לקנות בחנויות טבע)

3)         מים מזוקקים רתוחים

4)         שמן אתרי עם ריח נעים לבחירתכם (לבנדר, גרניום, למון גראס וכו')

5)         סיר

6)         קערה חסינת אש (פיירקס)

7)         כף עץ לערבוב

8)         מיקסר יד

אופן ההכנה

מרתיחים סיר עם מים ועליו שמים את הקערה עם פתיתי הסבון. מוסיפים לקערה את הגליצרין ו2 כפות מים מזוקקים חמים.

כאשר הכל נמס ונוצרה תערובת דביקה, מורידים מהאש.

מוסיפים מים מזוקקים חמים תוך כדי ערבוב עם המיקסר יד. כמות המים שמוסיפים תהיה בהתאם לרמת הצמיגות או ריכוז הסבון שאתם בוחרים. בסיום שלב זה ניתן להוסיף ריח  של שמנים אתריים לבחירתכם.

לאחר סיום הוספת המים יש לתת לתערובת לנוח. לאחר מכן, להוריד עם כף את הקצף שנוצר, כדי שהסבון שיתקבל יהיה חלק ונקי.

וזהו! הסבון מוכן לשימוש…

בגיליון הבא, בעז"ה, נדבר על ההבדל בין דאודורנט טבעי לבין זה התעשייתי ונקבל טיפים טבעיים כיצד להיפטר מכינים בצורה ידידותית לקרקפת. להתראות!